logo-mini

Teknik Bilgiler

uluslararasiUS Vinyl tekstil tabanlı vinil duvar kaplamaları SK Concept tarafından Amerika’dan ithal edilmektedir.
US VINYL DUVAR KAGITLARININ OZELLIKLERI :
 • Tüm ürünlerin dış yüzeyi vinil, iç yüzeyi tekstil tabanlıdır. Tekstil taban (osnaburg) polyster ipliğidir.
 • Duvar kağıtlarında kullanılan vinil, su bazlı boyalarda kullanılan poliamid ile aynı özelliktedir. Hiçbir üründe krom, kurşun, civa, vb. sağlığa zararlı metaller kullanılmamıştır.
 • Solmazlık ve neme karşı dayanıklıdır.
 • Nefes alma özelliğine sahiptir. (MoistureAway özelliği)
 • Sato, Kia & Kia Stripe, Quinto, Pangia, Reva, Akio, Annika Series, Amay, Tessa&Tessa Silk, Dervish&DervishTexture, Keno Block, Keno Diamond, Racha&Racha Texture gibi koleksiyonlarıyla çok geniş bir desen kombinasyonu sunar.
 • Ölçüler:en=1,37m.boy=45,72m.62,7 m2/rulo
 • Ağırlık: 15 OZ: 425,10 gr/m2 (26,65 kg/rulo) 21 OZ: 595,14 gr/m2 (37,31 kg/rulo)
 • Silinebilir, leke tutmaz.
 • Sigara dumanını dışarı atar ve koku tutmaz.
 • US Vinyl, San Francisco Fire Marshall Fall Out ve ASTM E 84 Tunnel Yangın Testi sertifikasına sahip olup, Türk Standartlarında A Sınıfı alev almazdır.
 • Yanma esnasında tutuşmaz ve sağlığa zararlı gaz çıkartmaz.
 • Antibakteriyeldir. Bakteri tutmaz. (24 hourcleanabilitytests – ASTM D 1308) Duvarda küf oluşumuna engel olur. (NaMil-TracMildewResistant özelliği)
 • Çarpmalara ve duvardaki çatlamalara karşı dirençlidir. Sıva çatlaklarını kapatır.
 • Yırtılmaz. (Dayanıklılık testi – ASTM E 793 82).
 • Ürün demontajı esnasında duvar yüzeyinde iz bırakmaz, yüzeye zarar vermez.
US VINYL DUVAR KAGITLARININ KULLANIM ALANLARI :
US Vinyl duvar kağıtları, dünyanın ve Türkiye’nin önde gelen otel zincirleri tarafından sıkça tercih edilmektedir. US Vinyl tercih eden başlıca otel zincirleri MarriottHotels& Resorts, Best Western, Holiday Inn, StaybridgeSuites, CandlewoodSuites, Wyndham Hotel Group, ChoiceHotels International. Otellerde suit ve standart odalarla beraber, yoğun trafiği nedeniyle koridorlar, doğa temalı modelleriyle spa’lar, restoranlar ve lobiler en çok uygulama yapılan bölümlerdir. Banyo / duş, WC, mutfak gibi ıslak zeminlerde (duş / küvetin dayandığı duvar haricinde) ve diğer tüm mekanlarda rahatlıkla kullanılabilir. Otellerle beraber en çok kullanılan mekanlar; konutlar, bankalar, hastaneler, ofisler ve alışveriş merkezleridir.
ZEMİN HAZIRLIĞI
GENEL
Duvar kağıdı yapılacak mekanlarda, her türlü duvar ve tavan üzerindeki onarımlar tamamlanmış, tavan boyası, kartonpiyer ve döşeme şapı bitmiş olmalıdı. Kapı ve pencereler takılmış olmadır. Laminat ve lamine parke, kesimleri mekan dışında yapılması koşuluyla duvar kağıdından sonra yapılabilir. Masif parke önce yapılmalıdır. Ancak yine de parke uygulamalarında oluşabilecek toz ve kirlenme yüzünden duvar kağıdının daha sonra uygulanması tavsiye edilir. Tüm elektrik priz ve anahtarların iç üniteleri takılmış olmalıdır. Süpürgeliklerin, kağıttan sonra yapılması tavsiye edilir. Duvar yüzeylerinin kuru ve temiz olması gerekmektedir.
Duvar yüzeyinde eskiden yapılmış duvar kağıdı varsa mutlaka sökülmelidir. Kabarmış eski boya ve macunlar kazınmalıdır. Duvar yüzeyinde nem olmamalıdır. Kırıklar, çatlaklar kazınmış bölgeler alçı sıva veya saten alçı ile tamir edilmeli ve tüm yüzeye saten alçı macun yapılıp, zımparalanmalıdır. Bu yüzey üzerine bir kat primer (astar) sürülmelidir. Koyu renk duvar kağıdı kaplanacak yüzeylerin, duvar kağıdı rengine yakın bir kat plastik boya ile boyanmasında fayda vardır.
NOT: Parlak görünümlü kağıt yapılacak ise, alçı macun çok düzgün yapılmalı ve hazırlanan yüzey bir çelik mastarla kontrol edilmelidir.  Aksi durumda, kağıt uygulamasından sonra parlak kağıt yüzeyinde zemindeki hareketliliğe bağlı olarak ışığın farklı yansımaları nedeni ile istenmeyen bir takım renk tonları ve  farklılıkları oluşacaktır. Bu durum özellikle ışığa paralel duvarlarda daha belirgin hale gelmektedir.
DUVAR KAĞIDI UYGULAMA ESASLARI
Duvar kağıtlarının tüm özellikleri duvar kağıdı rulosu içinde bulunan etikette bir takım uluslararası işaretlerle belirtilmiştir. Bu işaretlerin anlamlarını sitemizde bulabilirsiniz.
KULLANILACAK YAPIŞKAN
Perfax veya methylen toz yapışkan imalatçı firmanın tarifine uygun olarak temiz bir suda iyice eriyene kadar karıştırılır. Kalın ve ağır kağıtlarda bu karışımın içine %20 oranında sıvı duvar kağıdı yapıştırıcısı ilave edilir.
UYGULAMA
En fazla 1 rulo açarak, kesmeden önce desenleri ve kağıt yüzeyini kontrol ediniz. Tavan ve döşemenin birbirine paralelliğini kontrol ediniz. Duvar yüksekliğini her bir duvar yüzeyi için en az üç noktadan ölçünüz ve en büyük değeri yükseklik olarak kabul ediniz. Daha sonra duvar yüksekliğinizden yaklaşık 10 cm. fazla olmak kaydı ile ilk boyu kesiniz. İkinci boy kağıdı, ilk kesilen boy ile yan yana getirip desenlerin birbirine uyumuna dikkat ederek  biraz daha pay verip kesiniz. İkinci boydan sonraki boyları aynı şekilde bir önceki boy ile desenleri uyacak şekilde kesebilirsiniz. Uygulamaya ışık alan bir cepheden başmalısınız. Önce terazi veya şakul ile duvarın bir köşesinden yaklaşık 20 cm uzaklıkta kurşun kalemle düşey bir çizgi çiziniz.
Yapışkan uygulaması duvar kağıt cinslerine göre değiştiğinden, aldığınız kağıdın tipine uygun uygulamayı seçiniz.
Buna göre yapışkanı aşağıda tarif edildiği şekilde kağıda veya duvara sürünüz.Duvar kağıdının bir kenarını çizdiğiniz çizgiye uygun olarak yapıştırınız. Temiz bir bezle sıvazlayarak, duvara tam yapışmasını sağlayınız. Kağıdın arkasında oluşacak olası hava boşluklarını aynı yöntemle alınız. Bu boy ile yapıştırma işiniz tam bittikten sonra, ikinci boyun yapıştırılmasına geçebilirsiniz. İkinci boyu desenlerine dikkat ederek yapıştınız, ek yerlerine biraz daha özen gösteriniz. Hiçbir zaman üst üste binmesine veya hafif de olsa aralık kalmasına izin vermeyiniz. İki boy kağıt tam anlamı ile yan yana gelecek şekilde duvara yapıştırılmış olmalıdır. 2 rulo uygulaması bittikten sonra 1 saat bekleyiniz. Uygulamanızda bir sorun yoksa, ikinci grup kağıtlara aynı şekilde devam edebilirsiniz. Bir duvarın kaplaması bittikten sonra, alt ve üstteki fazlalıkları bir mastar üzerinden maket bıçağı ile kesiniz. Temiz suda yıkanmış bir bezle tüm kaplanan duvar yüzeyini siliniz. Duvar kağıdı kaplaması yapılan mekan, uygulama süresince ve kuruma döneminde 24 saat boyunca pencere ve kapısı kapalı tutulmalı, yüzeylerin olası hava akımlarına maruz kalması engellenmelidir.  Kuruma süresince doğrudan güneş ışığı alması engellenmeli, kaloriferler kapalı tutulmalıdır. Aksi durumda erken kuruma nedeni ile kağıt  birleşimlerinde aralanma olabilir ve düzeltilemez. Düzgün zemin, doğru uygulama yapılması durumunda bile bazı desenlerde ek yerlerinin hafif belli olacağı unutulmamalıdır. Bu da malzemenin doğasından gelmektedir.
UYGULAMA TEKNİKLERİ :
1) VİNİL DUVAR KAĞITLARI
Kestiğiniz boyların arka yüzüne, hazırladığınız yapışkanı fırça ile yeterince sürünüz ve yapışkanlı yüzeyleri birbirine gelecek şekilde katlayıp, 10-12 dakika bekleyiniz. Daha sonra uygulayınız.
2) TEKSTİL VE ‘NONWOVEN’ DUVAR KAĞITLARI
Hazırladığınız yapışkanı fırça veya rulo ile DUVARA sürünüz. Kesilmiş boyları yanyana yapıştırırken, tutkalın kağıdın yüzeyine bulaşmasına izin vermeyiniz. Bulaşırsa, hemen temiz ıslak bir bezle siliniz ve kuru bir bezle sildiğiniz noktayı kurulayınız.
3) HASIR DUVAR KAĞITLARI
Hasır duvar kağıtları doğal malzemeden üretildiğinden, bir rulonun içinde bile ton farklılıkları olabileceği gibi, aynı lot numarasına sahip rulolar arasında da ton farklılıkları olabilir. Bu, doğal malzemeler için olağan bir durumdur. Ancak uygulama öncesinde en fazla 1 rulo açarak, kesmeden önce renk ve ton kontrolü yapılması gerekir. Tavan ve döşemenin birbirine paralelliğini kontrol ediniz. Hasır kağıtlar genellikle 90 cm. eninde, 550 cm. boyunda rulolar halindedir. Dolayısıyla, bir rulodan 275 cm’lik iki boy alabilirsiniz. Tavan yüksekliğiniz bundan fazla ise metrajınızı yeniden gözden geçirin. Renk ve ton kontrolü yapılmış kağıtları isteğinize bağlı olarak, tonları koyu olanları bir tarafa, açık olanları bir diğer tarafa veya bir koyu, bir açık olacak  şekilde sıraya diziniz.  Hazırlanmış sıraya dikkat ederek, hasır duvar kağıtlarının arka yüzünü temiz bir su kullanarak fırça ile iyice ıslatınız. 10-12 dakika beklemeye bırakınız. Kağıdın arkasına tutkal sürmeyiniz. Hasır duvar kağıtlarının derzleri görünür olduğundan duvar genişliğini ortalayıp başlamanızda, simetrik görünüm açısından fayda vardır. Hazırladığınız tutkalı, duvara bir boy duvar kağıdından biraz daha  geniş olacak şekilde sürünüz. Yumuşamış hasır duvar kağıtlarını, yapmış olduğunuz sıra ile duvara  yapıştırınız. Kağıdın bir kenarından düşey durumunu terazi ile kontrol ediniz. Temiz bir bezle sıvazlayarak duvara tam yapışmasını sağlayınız. Bu işlemde duvara sürülmüş tutkalın, duvar kağıdının görünen yüzüne bulaşmamasına dikkat ediniz. Bulaşırsa nemli temiz bir bezle hemen siliniz. Bu tarz kağıtların derzleri görünür olması bir özelliktir.
DUVAR KAĞIDI BAKIMI
Düzgün kaplanmış duvar kağıdı uzun seneler kullanılabilir. Günümüzde vinil duvar kağıtları silinebilir hatta yıkanabilir özelliktedir. Dolayısıyla uygun bakım ile, uzun seneler yeni gibi görünüm sağlayabilirsiniz.
Yumuşak deterjan veya sabunlu ılık su ile ıslatılmış süngeri, aşağıdan yukarıya doğru dairesel şekillerde ovalayarak silmeniz yeterli olacaktır.
Duvar kağıtlarınızın bakım ve özelliklerini yetkililerimizden ve duvar kağıdı rulo etiketinden öğrenebilirsiniz.
Su ile temizlenmeyen (tekstil, hasır vb.) kaplamalar ise yumuşak toz alma fırçası, kuru bez veya elektrikli süpürge ile temizlenebilir.
KAÇ RULO GEREKLİ?
DUVAR KAĞIDI İHTİYACININ HESAPLANMASI İÇİN ÖRNEK :
Duvar kağıdı kaplanacak duvarın kapı ve büyük pencereler düşülerek uzunluğunu (veya odanın çevresini) ve duvar yüksekliğini ölçün.
1) Duvar kağıdı rulosu genellikle 52-53 cm eninde ve 10 m boyundadır.  Ortalama olarak yaşam alanlarında tavan yüksekliği 2,60 ile 2,90 arasında değişmektedir. Bu durumda bir rulo duvar kağıdından 3 boy alabilirsiniz. Yani bir rulo ile 53 cm x 3 = 159 cm uzunluğunda bir duvar parçasını kaplayabilirsiniz.
2) Duvar boyunu rulo enine bölün ve tam sayıya yuvarlayın. (Örnek: duvar boyunuz (yatay uzunluk): 5 mt 5.00 mt / 0.53 mt = 9.4 boy= 10 boy duvar kağıdı gereklidir.)
3) Gerekli olan boyun bir rulodan çıkan boya bölünmesi ile (10 / 3 boy  = 3.3) yani 4 rulo duvar kağıdına ihtiyaç vardır.
4) Artan parçalar kapı ve pencere üstlerinin kaplanmasında kullanılacaktır.
GARANTİ ŞARTLARI :
1) Duvar kağıtlarında desen numarası (Patern No) dışında üretim numarasını belirten (“Batch” veya “Lot”) numaraları da bulunur.  Farklı üretim no’lu ruloların renklerinde ton farklılıkları oluşabilir. Bu nedenle aldığınız ürünlerin batch numaralarının aynı olmasına dikkat ediniz ve ihtiyacınızı bir seferde satın alınız. Daha sonraki ihtiyaçlarınız için rulodaki etiketi saklayınız. Ancak firmamızın daha sonraki alımlarınızda aynı batch numarasından temin etme garantisi bulunmamaktadır.
2) Duvar kağıtları üretim hatalarına karşı firmamızın garanti altındadır. Yerine uygulanmış ürünlerde hata tespit edilmesi halinde, açılmış ve uygulanmış 2 rulo’dan fazlası garanti kapsamının dışındadır. Bu nedenle ürünlerin en fazla 2’şer ruloluk gruplar halinde kesilip uygulanması, kontrol edilmesi, eğer hata varsa uygulamanın durdurulması ve  geriye kalan açılmamış ürünlerin iade edilmesi gerekmektedir. Renk ve desen farklılıkları ile baskıdaki hatalar veya kağıdın özürlü olması durumunda, ürün, stokta bulunması koşulu ile yenisi ile, aksi halde beğenilen bir başka desen ile değiştirilir. Bu durumda eski ve yeni ürün arasında fiyat farkı varsa  (+) veya (-) olarak müşteri cari hesabına yansıtılır.
3) Uygulamayı firmamızın önerdiği ustalara yaptırmanızı tavsiye ederiz. Bu durumda zemin hazırlığından kaynaklanan hatalar hariç olmak üzere, yukarıda açıklandığı gibi yapılan uygulama da firmamızca garanti edilmektedir. Bunun dışındaki uygulama hatalarından firmamız sorumlu değildir.
4) Genel uygulama detayları ve kağıtlarının cins ve tiplerine bağlı olarak bir takım uygulama farklılıkları aşağıda belirtilmiştir. Aldığınız duvar kağıtlarının UYGULAMA TEKNİĞİNİ mağazamızdan sorunuz.
Uygulamaların bu kodlara göre yapılması gerekmektedir. Bunun dışındaki uygulama yöntemleri veya yanlış uygulama seçimleri, istenen görüntüyü sağlayamadığı gibi, bazı duvar kağıdı cinslerinde de, ton
farklılıklarına ve görünüm bozukluklarına neden olacağından garanti kapsamının  dışındadır.
5) Satın aldığınız duvar kağıdı ile ilgili tüm özellikler duvar kağıdı rulosunda bulunan etiketinde belirtilmiştir. UYGULAMA ÖNCESİ BU ÖZELLİKLERE DİKKAT EDİLMESİ GEREKMEKTEDİR.
6) Uygulama sorumluluğu satın alandadır. Bu nedenle ustanıza bu  formu okutunuz.
7) Uygulama fazlası ürünler (stoklu) ambalajı açılmamış, yeniden satılabilir durumda olmak kaydı ile satış  tarihinden itibaren 15 gün içinde satış fişi veya faturası ibraz edilmek şartı ile iade edilebilir. Bunun dışında iade ve değişim kabul edilmez. Stok harici özel siparişle getirilen ürünlerde uygulama fazlası iade kabul edilmez.
DUVAR KAĞIDI ÇEŞİTLERİ
 • Kağıt/Kağıt tabanlı duvar kağıtları
 • Kumaş/Kağıt tabanlı duvar kağıtları
 • Vinil/ Kağıt tabanlı duvar kağıtları
 • Vinil/Keçe tabanlı duvar kağıtları
 • Vinil/Tekstil tabanlı duvar kaplamaları (Contract – Proje duvar kaplamaları)
 • Hasır/Kağıt tabanlı duvar kağıtları
 • Ahşap/Kağıt tabanlı duvar kağıtları
 • Metal/Kağıt tabanlı duvar kağıtları
 • Kadife (Flock)/Kağıt tabanlı duvar kağıtları
 • Cam tekstili duvar kaplamaları
 • Taş duvar kaplamaları
 • Akustik duvar kağıtları
 • Boyanabilir duvar kağıtları
 • Swarovski taşlı duvar kaplamaları
 • Dijital baskı resimli duvar kaplamaları
 • Altın işlemeli, ipek duvar kağıtları
 • Hijyenik duvar kağıtları
 • Çocuk/Bebek odası duvar kağıtları
VİNİL DUVAR KAĞITLARI  (Vinyl Wallcoverings) :
1) Kağıt Tabanlı Vinil Duvar Kağıdı (Paper-backed Vinyl Wallcovering)
En yaygın kullanılan ithal duvar kağıdıdır. Kaliteli kağıt üstüne çeşitli metodlarla desen basılır ve PVC ile yekpare kaplanır (Solid veya Expanded). Çok geniş desen ve renk seçeneği ile her türlü mekanlarda kullanılabilinir. Dayanıklı, su geçirmez ve kolayca silinebilirler, hatta fırça ile temizlenir. Bazı ürünlerin yapışkanı sürülmüştür. (pre-pasted / ready-pasted) Özel üretimler hariç genellikle rulo olarak satılır ve rulolar 52/53 cm eninde ve 10 m boyundadır. Ortalama ağırlıkları 150/250 gr/m2 dir. Rulolar üretim sırasında düzgün kesilmiştir, üst üste bindirmeden ve arada boşluk bırakmadan yanyana yapıştırılır.
2) Tekstil Tabanlı Vinil Duvar Kağıdı (Fabric-backed Vinyl Wallcovering)
Daha çok yoğun trafik olan mekanlarda tercih edilir. Çok uzun seneler uygun bakım ile yeni gibi kalabilir. Islak sünger ve sabunla temizlenir, darbe ve güneş ışığına karşı dayanıklıdır. Enlerin geniş olması uygulama hızını artırır, ruloların uzun olması ise tavan yüksekliğinden bağımsız olarak firenin azalması anlamına gelir. Yatırım maliyeti diğer vinil kağıtlara göre yüksektir, ancak işletme maliyeti çok düşüktür.
Uzun seneler sonra bile aynı desen ve renk tekrar üretilebilir. Uluslararası yangın, ses ve dayanıklılık standardlarına uygun üretimlerdir. İşyerleri, otel, kafeterya-restoran ve hastanaler için önerilir. Talebe göre anti-mikrobik korumalı üretilebilir.
DOĞAL DUVAR KAĞITLARI (Natural Weaves Wallcoverings) :
Doğal hasır liflerin örgü, sepme veya press şeklinde genellikle kağıt taban üzerine yapıştırılması ile üretilir. Malzemenin doğası gereği, üretimlerde ton ve kalınlık farkı olabilir ve ek yerleri belli olur. Temizliği ve uygulaması dikkatlice yapılmalıdır.
1) Hasır (Grasscloth): En yaygın kullanılan doğal duvar kaplaması tipidir.
2) Mantar (Cork)
3) Kağıt lifleri (Paper Weaves)
4) Çeşitli sert yongalar (mika, porselen, taş vs.) ve metal fiberler
TEKSTİL – KUMAŞ DUVAR KAĞITLARI (Textile – Fabric Wallcoverings) :
Tek bir hammaddeden veya birçok birleşiminden meydana gelebilir. Genellikle kağıt tabanlı duvar kağıtlarıdır. Ancak son zamanlarda ‘non-woven’ taban yaygın olarak kullanılmaktadır. Uygulaması ve bakımı dikkatlice yapılmalıdır. Duvar tekstillerinin bir çeşidi olan ‘non-wovenlar’ duvar kaplaması alanında yeni bir çığır açma yolundadır. Duvar tekstilleri tamamen doğal ipliklerden üretilmiştir, bu yüzden üzerinde statik elektrik oluşmamakta, kir ve is tutmamaktadır. Ayrıca üzerinde çok gelişmiş bir leke koruma sistemi bulunmaktadır. Diğer bir özelliği ise dünya standartlarına göre en yüksek yanmazlık düzeyine sahip olmasıdır.
1) Doğal Lifler :
a.Pamuk
b.Keten
c.İpek
2) Sentetik Lifler :
a.Polyester, Akrilik, Poliamid
b.Viskoz
1) İpek, saten, yada jakarlı gibi çeşitleri olan bu kaplamalar uygulama, kullanım yada görüntü olarak vinil duvar kağıtlarından çok farklıdır. Çoğu zaman akustik amaçlı duvar kaplaması olarak da kullanılabilir.
2) Bunun tabanı tekstil olup, lif lif ip görüntüsündedir. Vinil tabanlı olup, ağırlığına göre dayanıklılığı gittikçe artan bu tip duvar kaplaması daha çok, insan yoğunluğunun fazla olduğu, hastane, otel, havaalanları ve ofisler de kullanılmaktadır. Bu duvar kaplamaları diğerlerine göre pahalı, ama kullanım süresi açısından çok daha ekonomiktir.
KAĞIT TABANLI DUVAR KAĞITLARI (Simplex Wallpapers)
Üzerine vinil kaplanmamış gekleneksel duvar kağıdıdır. Uygulaması kolaydır, az nemli bezle temizlenebilir.
Kullanım alanları :
1) Genellikle bebek / çocuk odalarında düz tipleri,
2) Dokulu (Textured, Embossed) tipleri ise genel amaçlı ekonomik çözümler için kullanılmaktadır.
BOYANABİLİR DUVAR KAĞITLARI (Paintable Textured Wallpapers)
Genel olarak cam tekstilden üretilen beyaz dokulu duvar kaplamasıdır. Uygun boya ile boyanır ve dokulu olması nedeniyle farklı görünümler elde edilebilinir. Ses ve ısı izolasyonu sağlar,rutubete karşı maximum dirençlidir, her türlü boya ile boyanabilir boyanın özelliği ne ise malzemede o özelliğe sahip olur, alevi iletmez, desenin dokusuna bağlı olarak 5-15 defa boyanabilir ve Çevre dostudur.
CAM TEKSTİLİ DUVAR KAĞITLARI
Dekoratif ve estetik boyanabilir cam tekstili duvar kaplama malzemeleri mimar, iç mimar ve dekoratörlere yeni ufuklar sunmaktadır. Toksik madde içermeyen, alev almayan, istenilen renkte boyanabilen kaplamalar uygulandığı yüzeylerdeki çatlakları örtüp, oluşacak yeni çatlakları yüzeye yansıtmaz. Nefes alma özelliği ile nem ve küflenmeyi önleyen, bünyesinde bakteri ve mikrop barındırmayan cam tekstili duvar kaplamaları, geri dönüşümlü ve çevre dostudur. Bu kaplamalar TÜV-CERT – ve ÖKO-TEX standartlarında üretilmektedir.
NOT: Satın aldığınız duvar kağıtlarının aynı ‘batch no’ sunu (lot numarası) taşıdığını kontrol ediniz. Aksi halde ton farklılıkları olabilir.
SIKÇA SORULAN SORULAR :
1) Duvar kağıdı ıslak bezle silinebilir mi?
Duvar kağıdınızın üzerinde yazan talimatlara göre duvar kağıdınızı silebilir hatta bazı ürünleri hem silebilir hem de fırça yardımıyla veya sünger yardımıyla temizleyebilirsiniz.Bunun için duvar kağıdınızın üzerindeki standart sembollere ve talimatlara bakmanızı tavsiye ederiz.
2) Tüm bu özelliklere rağmen leke çıkmıyorsa nasıl temizlenir?
Böyle bir durumda 50% saf alkol ve 50% su karışımı yada Kosla nın kumaş temizleme spreyi (Kosla Oxi Action) ile temizleyebilirsiniz. Temizleme yaparken dikkat edilmesi gereken husus özellikle ipeklerde, karışımı veya spreyi temiz beyaz bir bezin üzerine sıkıp, duvar kaplamasına fazla bastırmadan ve ipliklerin yönünde uygulamaktır.
3) Eşyalarımın yerini değiştirirken duvar kağıdımda hasar oluştu yenisi ile değiştirebilir miyim?
İthal duvar kağıtları sökülebilir özelliktedir. Hatta duvarlarda kalıntı ve iz bırakmaz. Duvar kağıdınızı ek yerlerinden rahatlıkla sökerek yenisi ile değiştirebilirsiniz.
4) Duvar kağıdı kombinasyonunda nelere dikkat etmeliyim?
Bir odada hangi çeşit ve renk duvar kaplaması kullanılacağına karar vermek için dikkat ettiğimiz hususlar odanın hangi amaçla kullanılacağı, büyüklüğü, ışık alma durumu, beraber kullanılacak mobilya cinsi, rengi ve yer kaplamasının cinsi ve rengidir.
5) Plastik boya üzerine duvar kağıdı kaplatabilir miyim?
Eski plastik boya ve akrilik su bazlı boyalar duvarla zayıf bir tutunma sağladıkları için bu tip boyaların mümkünse kazınması veya başka bir kaplama malzemesiyle üzerlerinin kaplanması tavsiye olunur.
6) Saten boya üzerine duvar kağıdı uygulaması yaptırabilir miyiz?
Saten boya üzerine duvar kağıdı uygulaması yaptırabilirsiniz fakat duvarın hava alması açısından saten boya üzerindeki örtücü tabakayı kabaca zımparalamanız tavsiye olunur.
7) Duvar kağıdının kullanım ömrü ne kadardır?
İthal duvar kağıtlarımız ürün cinslerine göre yaklaşık olarak 10 yıl, bazı ürünlerde 15 yıl solmama ve renk garantilidir.
8) Ne kadar duvar kağıdı ihtiyacım olduğunu nasıl bulurum?
Öncelikle duvarlarınızın veya odalarınızın toplam alan olarak m2 cinsinden ölçüsünü bilmeniz gerekir. Bunun için duvarlarınızı en ve boy olarak ölçün ve birbiriyle çarpın çıkan ölçü m2 cinsinden toplam ölçünüzdür. 1 Adet standart rulo duvar kağıdı yaklaşık olarak 5 m2 alan kaplar. Buna göre çıkan toplam m2 ölçünüzü 5 m2 ye böldüğünüzde ihtiyacınız olan rulo adeti sonuçlanmış olacaktır.
9) İnternette gözüken renklerle duvar kağıdı renkleri bire bir aynı mıdır?
İnternet ortamındaki duvar kağıdı görüntüleri fotoğraf çekimi olduğu için renk tonlarında farklılık olabilir.
10) İstanbul dışında oturuyorum. Duvar kağıdı göndermeniz mümkün mü?
Talep ettiğiniz duvar kağıdı stoklarımızda bulunuyorsa, kargo ile istediğiniz yere gönderilir.
11) Stoklu mu çalışıyorsunuz?
Birçok üründe stoklu çalışıyoruz.
12) Stoğunuz dışında duvar kağıdı beğenirsem ne kadar sürede gelir?
Seçmiş olduğunuz marka ve modele gore 7-21 iş günü arasında duvar kağıdınız elinizde olur.
13) Tekstil tabanlı vinil duvar kaplamasını nerelerde kullanabiliriz?
Otel, işyeri, hastane, laboratuar, konut ve restoranlar gibi yoğun kullanımlı mekanların yanı sıra ıslak hacimli mekanlarda bile, buhardan etkilenmeyen özelliği sayesinde, seramik yerine kullanılabilir.
14) Montaj süresi ne kadardır?
Ürünün hızlı montaj ve hızlı tadilat özellikleri mevcuttur.
15) Tekstil tabanlı vinil duvar kaplamasının en önemli teknik özellikleri nelerdir?
Tekstil taban (osnaburg, örgülü taban, pislikleri örtme özelliği vardır) polyester ipliğidir. Enlerin geniş olması uygulama hızını arttırmaktadır (137 cm), ruloların uzun olması (30,50 yds) ise tavan yüksekliğinden bağımsız olarak firenin azalması anlamına gelir. 1,5 mm2’ye kadar duvardaki çatlaklıkları ve bozuklukları kapatır.
16) Tekstil tabanlı duvar kaplamasının temizliği nasıl yapılmaktadır?
Islak sünger ve sabun ile kolayca temizlenir. Ancak ürünün leke tutmama özelliği mevcuttur.
17) Nem ve rutubet yapar mı?
Duvarın kaplama ile hava alması engellenirse, hem küf oluşumu engellenir hem de rutubet kokuları yok olur.
18) Tekstil tabanlı vinil kaplaması uzun süre güneş ışığına maruz kalırsa ne olur?
Bu ürün güneş ışığına karşı son derece dayanıklıdır, solma yapmaz.
19) Tekstil tabanlı vinil duvar kaplaması hastane gibi hijyenik ortamlarda kullanılabilir bir ürün müdür?
Antibakteriyeldir, bakteri ve mikrop barındırmaz. Hijyeniktir. Bu sebep ile hastanelerde tercih nedeni bir üründür.
20) Duvar herhangi bir darbeye maruz kalırsa duvar kaplaması bu durumdan etkilenir mi?
Tekstil tabanlı vinil duvar kaplaması darbelere karşı dayanıklıdır.
21) Maliyet açısından boya ile kıyasladığımızda hangi ürün daha uygun fiyatlıdır?
Kullanım süresi açısından duvar kağıdı boyaya göre çok daha ekonomiktir.
22) Yangın çıkması durumunda, duvar kaplaması alev alıp yangının büyümesine neden olabilir mi?
Yangınlarda zehirli gaz çıkarmayan malzemedir, nedeni ise vinilinde kullanılan malzeme su bazlı boyalarda kullanılan poliamid ile aynı malzemedir.
23) Tekstil tabanlı duvar kaplamasının özelliklerini destekleyen bir araştırma mevcut mudur?
Alevalmazlık (fr), zehirli gaz (ASTM Tunnel Test), renk solması (Ultraviolet), yıkanabilirlik, üzerinde statik olarak kir ve koku barındırma (Bioproof) ve yırtılma (Martindale) testlerinden A sınıfı olarak kabul edilen en yüksek değerlerle ödüllendirilmiş özelliklere sahiptir.
Diğer sorularınız için lütfen yetkililerimiz ile iletişime geçiniz. Sizlere her konuda cevap vermekten mutluluk duyacağız.
TERCİH EDİLME SEBEPLERİ
 • Ekonomiktir.
 • Nefes alan, sağlıklı ortamlar oluşturur.
 • Yaşanan mekanlarda hızlı ve pratik çözümler sunar.
 • Dekoratif, şık ve modern çizgiler içerir.
 • Kolay uygulanabilir.
 • Kolay temizlenebilir ve silinebilir.
 • Solmayan renklere sahiptir.
 • Akustik ve ses emicilik özelliği bulunur.
 • Uygulama sırası ve sonrasında koku yapmaz.
 • Yırtılan veya bozulan yeri tamir etme olanağı vardır.
UYGULANAN MEKANLAR
 • Alışveriş merkezleri
 • Bankalar
 • Evler
 • Fuar stantları
 • Güzellik merkezleri
 • Hastaneler ve sağlık merkezleri
 • Kış bahçeleri
 • Kütüphaneler
 • Ofisler
 • Okullar
 • Oteller
 • Restaurant ve kafeler
 • Sergi salonları
 • Sinema salonları
 • Spor salonları
 • Tatil Köyleri
 • Tekne ve yatlar
 • Tiyatro ve konser sahneleri
 • Toplantı salonları
TÜM MARKALARIMIZ
 • Abser
 • Amocor
 • André Kim Designer Wallcovering
 • Arlin
 • Arte
 • As Creation
 • Atlas Wallcoverings
 • Attractive Classic
 • B&B Collection
 • Bamboo Wallcoverings
 • BN International
 • Bodaq
 • Boras Tapeter
 • C&D
 • Casadeco
 • Charles Graser Daughters
 • Caswa
 • Command
 • Como
 • Concertex
 • Cosmos
 • Cristiana Masi
 • Decofun
 • Decori & Decori
 • Decowall Dekens
 • Desima
 • Did
 • Domus Parati
 • Eco Tapeter
 • Eijffinger
 • Emiliana Parati
 • Erismann
 • Escolys
 • Esedra
 • Ferrari
 • Fidelity Contract
 • Filpassion
 • Fiona
 • Flocart
 • Gaenari
 • Giardini
 • Graham & Brown
 • GNI
 • Grandeco
 • Grantil
 • Hansaem
 • Happidea
 • Hohenberger
 • Home Interiors
 • Hookedonwalls
 • Ideco
 • Interwall
 • Kandola Wallcoverings
 • Khrôma International
 • KK Designs International Ltd.
 • Koroseal
 • Lanark
 • Lentex
 • Lesura
 • LG
 • Limonta
 • Lutece
 • Maewa
 • Mols
 • Monarque
 • Mr. Perswall
 • Murella
 • Muraspec
 • Murella
 • Muresco
 • Natasha Marshall
 • Newmor
 • Nikka Home
 • Nina Campbell
 • Noordwand
 • Novelio-Vertex Saint-Gobain
 • Omexco
 • Osborne & Little
 • Papermoon
 • Parato
 • Print4
 • PMG Corporation
 • Prestigous Textiles
 • PS International
 • P+W International
 • Rasch
 • Resinflex
 • Rigo Industries Inc.
 • Rohde
 • Sangetsu
 • Scandatex
 • Seabrook
 • Shinhan
 • SH&D
 • Sincol
 • Sintra
 • Sirpi
 • Special Editions
 • Studio Nommo
 • Studio 465
 • S&J
 • Tekko
 • Texam
 • Texdecor
 • Today Interiors
 • Trestintas
 • US Vinyl Wallcoverings
 • Vahallan Papers
 • Versa
 • Versus
 • Vescom
 • Wally Casa
 • Wallquest
 • Warner Wallcoverings – Chesapeake
 • Wooree
 • York
 • Zambaiti Parati

0090 212 352 21 66